Vēsture
Karsēju kustība pasaulē sākās 1860. gados, kad Amerikā koledžas un universitātes fanu klubi veidoja īpašas Cheer leader (latviski saucienu vadītāju) fanu klubu grupas, kas atbalstīja sportistus arēnu malā saucot uzmindrinošus saucienus, kam sekoja pārējie fani tribīnēs. Šajās priviliģētajās grupās tika pieņemti tikai vīrieši. Ar laiku sporta pasākumi kļuva vairāk apmeklēti un tādēļ tribīnes palika augstākas, tādēļ Cheer līderi sāka celt viens otru virs zemes, lai būtu tuvāk skatītājiem un rādītu zīmes ar saucieniem komandas atbalstam. 1940. gados sākās otrais pasaules karš un vīrieši tika iesaukti armijā, tādēļ to skaits koledžās un skolās strauji saruka. Lai varētu nodrošināt sporta spēļu tradīcijas, Karsēju klubos tika atļauts piedalīties arī sievietēm.
1980. gadi bija sākums Competitive cheerleading (karsējkomandu sacensību) sportam. Tika izstrādāta cēlienu, jeb Stuntu tehnika un definēti elementi, ko izpilda komandas. Lai padarītu priekšnesumus iespaidīgākus, tajos tika iesaistīti akrobātikas elementi. Sāka parādīties All-star komandas, kas specializējās Karsēju sportā kā oficiālās sporta nodarbībās. Tā kā noteikumu vai drošības normu šim sporta veidam nebija, bieži komandā iesaistītie cilvēki ieguva smagas traumas cenšoties izveidot bīstamus trikus. Šādas traumas un dažkāt par nāves gadījumi kļuva par biežu parādību. Tādēļ 1986. gadā tika nodibināta International Cheerleading Union (Internacionālā karsēju savienība) ICU, kas definēja karsēju sportu kā atsevišķu sporta veidu un nošķīra to no karsējmeitenēm. Pēc ICU definīcijas karsējmeitenes ir grupa, kuras mērķis ir atbalstīt profesionālos sportistus sporta spēlēs, bet karsēju sports ir akrobātisku elementu komandu sports.
1980. gados tika izveidoti noteikumi un definētas prasības karsēju sporta komandām sacensībās. Visus sportistus iedala 4 vecuma grupās: mini kids (zem 7 gadi), kids (7-11 gadi), juniori (11-16 gadi), seniori (virs 16 gadiem). bērnus iedala 3 grūtības pakāpēs, bet juniorus un seniorus – 6, kur 1. pakāpe ir viszemākā un 6. – visaugsākā. Katrā no šīm pakāpēm ir atļauti noteikti triki un tiklīdz rutīnā tiek izmantots vismaz 1 triks, kas atbilst augstākai pakāpei, komandai jāsacenšas tajā. Izšķir tikai meiteņu, jauktās un tikai puišu komandas.
Karsēju sporta komandu sacensības
Sacensību iedalījums. Karsēju sportam tiek izdalīti divi sacensību veidi All-star komandas, kas trenējas karsēju klubos, un sacenšas uz amortizējošā paklāja un karsēju sporta komandas, kas sacenšas pēc International Cheer Union (ICU) noteikumiem uz 3 cm polsterētā paklāja bez amortizācijas. Katrai komandu grupai ir sava oficiālā organizācija. Tā kā karsēju sports, kas atbilst (ICU) noteikumiem 2016. gada decembrī tika atzīts par oficiālu sporta veidu no Pasaules Olimpiskās komitejas puses (International Olympic Committee), arī Latvijas federācija pievienojas ICU noteikumiem. International Cheerleading Union dibināta 2004. gadā un aptver federācijas no 105 pasaules valstīm, kas katru gadu izvirza vienu komandu no savas valsts pasaules čempionātam.
Komandu sacensības karsēju sportā notiek sekojoši: komanda, kas sastāv no 25 cilvēkiem uzstājas ar savu cheeru (saucienu daļu), kas ir 45 sekunžu gara. Pēc tās, komanda nostājas sākuma pozīcijā, tiek ieslēgta mūzika un komanda uzstājas ar 2:30 min garu rutīnu, kas ietver akrobātikas un dejas elementus. Komanda uzstājas uz 12×16 m liela paklāja, kura līnijām nedrīkst pārkāpt. Saucienu daļa sastāv no sinhronas saukļu saukšanas kopā ar dažādiem trikiem. Komandai ir jāpanāk, ka līdzjutēji atbalsta un pievienojas saucieniem. Šajā daļā klasiski izmanto zīmes un pom-poms (pušķus), taures un citus atribūtus. Rutīnas daļu vērtē ar 8 galvenajiem kritērijiem: Akrobātika, lecieni, deja, stunti, piramīdas, metieni, tehnika un overall impression (kopējais iespaids). Mūsdienās atļauts piramīdās celt cilvēku līdz 3. stāva līmenim. Tehnikas sadaļā tiek vērtēta komandas cēlienu tehnika un vai ir ievērotas visas drošības normas. Pēc klasiskajiem uzskatiem, karsēju komandas rutīnai jābūt tādai, lai skatītājam no malas skatoties aizrautos elpa.
Karsēju sports Latvijā
Pirmā komanda, kas Latvijā sāka nodarboies ar karsēju sportu profesionālā līmenī ir Rīgas Tehniskās universitātes karsējkomanda, jeb RTUcheer. Komanda darbojas un trenējas kopā kopš 2013. gada, bet profesionāli ar karsēju sportu sāka nodarboties 2015. gadā. Tā kā šī ir vienīgā komanda Latvijā, kas nodarbojas ar šo sporta veidu, 2017. gadā komanda tika izvirzīta un apstiprināta dalībai Eiropas čempionātā Prāgā, lai pirmo reizi pārstāvētu Latviju.
Latvijā vienīgais oficiālais karsēju sporta trenera sertifikāts piešķirts RTUcheer komandas trenerei Katrīnai Dimitrei. Tas nozīmē, ka Katrīna ir tiesīga pasniegt karsēju sporta nodarbības un vadīt komandu, kas var piedalīties ICU rīkotajās sacensībās ārpus Latvijas teritorijas.